Ekonomi

2023’te Türkiye’nin en büyük satın alma ve birleşmelerini yaşayacak şirketler

İSTANBUL (İGFA) –“KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2023” raporu açıklandı.

Rapora göre, 2023 yılında nakit sıkılaştırma politikaları sonucunda yatırımcıların risk iştahı azalırken, finansal kaynaklara erişim zorlaştı ve bölgesel jeopolitik gerilimler yaşanırken, 2023 yılında küresel birleşme ve satın alma işlem hacmi, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 23 azaldı. 2022 yılına kadar ise 2,7 trilyon dolara düşecek.

2021 yılında rekor seviyelere ulaşan işlem hacminin 2023 yılında son beş yılın en düşük seviyesinde olduğu, buna paralel olarak toplam işlem sayısının da geçen yıla göre yaklaşık 5 bin azalarak 55 bine ulaştığı kaydedildi. 862 adet.

Toplam işlem hacmindeki azalmaya paralel olarak küresel ölçekte mega süreçlerin (on milyar doları aşan işlemlerin) sayısı 2022 yılında 37 olurken, 2023 yılında bu sayı 26 ile sınırlı kaldı. En fazla işlem yapılan bölge küresel çaptaki hacim ise toplam 1,3 trilyon dolarlık birleşme ve satın alma işlem hacmiyle Kuzey Amerika oldu. Bölge dünyadaki toplam işlem hacminin yüzde 50,4’ünü oluşturdu.

Bu arada rapora göre dünyadaki ortalama işlem hacmi 47,5 milyon dolardı.

Rapora göre açıklanan toplam işlem hacminin GSYH’ya oranı 2022 yılına göre yüzde 0,3’e gerileyerek küresel ortalamaların oldukça altında kaldı. Ancak değeri açıklanmayan süreçlere ilişkin yapılan değerlendirmeler dikkate alındığında bu oran yüzde 0,8 olarak hesaplandı. Dikkat çeken önemli konulardan biri de ülkemizde 2023 yılında milyar doları aşan bir mega sürecin yaşanmayacağıydı.

TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK 10 SATIN ALMA VE BİRLEŞMELER

Ülkemizdeki en büyük 10 satın alma ve birleşmenin toplam işlemler içindeki payı yüzde 68 olurken, en büyük işlemin değeri TOFAŞ’ın 439,1 milyon dolara Stellantis Otomotiv Pazarlama’yı satın alması oldu.

Raporda Türkiye’deki en büyük 10 satın alma ve birleşme süreci şöyle sıralanıyor:

KPMG Türkiye Strateji ve Kurumsal Finans Hizmetleri Bölüm Lideri Hande Şenova, 2024 yılı için genel beklentilerin maliye ve para politikalarının istikrarlı bir şekilde devam etmesi, yatırımcı dostu politikalar ve yapısal reformlarla desteklenmesi yönünde olduğunu, finansal yatırımcıların yanı sıra stratejik yatırımların da devam edeceğini söyledi. Yatırımcılar Türkiye’deki süreç hacmini ve süreç sayısını artıracak. Artışa katkı sağlayacağını öngördüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu