Ekonomi

Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi Kapsamında Batman’da 4 Fabrika Açıldı

TEKSTİL DALININ GELECEĞİ BATMAN’DA ELE ALINDI

MÜSİAD GENEL BAŞKANI MAHMUT ASMALI: HEDEFİMİZ TÜRKİYE’Yİ DOKUMACILIK BÖLÜMÜNDE BİRİNCİ ÜÇ ÜLKEDEN BİRİ YAPMAK

ANADOLU ÜRETİM VE YATIRIM HAREKETİ KAPSAMINDA BATMAN’DA 4 FABRİKA AÇILDI

MÜSİAD Tekstil Zirvesi, MÜSİAD Batman şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Zirvede konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye’nin dokuma kesimindeki kaliteli üretiminin milletlerarası rekabet gücüne dikkat çekerek, “Hedefimiz Türkiye’yi tekstil sektöründe ilk üç ülkeden biri yapmak” dedi. MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı ayrıyeten, Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi kapsamında Batman’da hayata geçirilen 4 fabrika projesinin açılış merasimine katıldı.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Dokumacılık Doruğu, MÜSİAD Dokuma, Deri ve Hazır Giysi Bölüm Konseyi uyumunda MÜSİAD Batman Şubesi konut sahipliğinde Batman Ticaret ve Sanayi Odası ile TEKSİAD iş birliğinde gerçekleştirildi.

Batman Eva Konferans Salonu’nda düzenlenen aktifliğe, Batman Valisi Ekrem Canalp, MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Abdulkadir Demir, MÜSİAD Dokumacılık, Deri ve Hazır Giysi Kesim Konseyi Lideri Fatih Canpolat, MÜSİAD Batman Şube Lideri Aladdin İraz, kamu kurum yöneticileri, ülkemizin önde gelen dokuma firmalarının temsilcileri ve bölgedeki iş insanları katıldı.

Açılış programında konuşan MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Türkiye’nin, dünyanın en büyük 5’inci dokumacılık üreticisi ve ihracatçısı pozisyonuna yükseldiğini belirterek, “En büyük gayemiz rakiplerimizi geride bırakarak, Dünyanın en büyük birinci 3 dokumacılık ihracatçı ve üretici ülkesinden biri olmaktır. 2 Milyon şahsa iş imkanı sağlayan dokumacılık ve hazır giysi bölümleri, pandemiye karşın 2021 yılında 30 milyar doların üzerinde ihracata imza attı. Dokumacılık ve hammaddeleri dalı ihracatı ise, 16.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Türkiye, bölümünde muteber ve aranan bir tedarikçi olduğunu tüm dünyaya tekraren kanıtladı. Dokumacılık bölümünde, üretimin markalaşma ve yüksek ünite fiyatlı ihracata odaklanmaya devam etmeliyiz. Rekabet gücümüzü artırmak için, Ar- Ge’ye yatırım yapmalı ve tüm sanayilerde dijital kaynaklara yük vermeliyiz” dedi.

Açılış programı sonrası, Batman’ın sosyoekonomik durumu, sanayi ve turizm potansiyeli ile ilimizde kurulması planlanan yeni OSB’lerin genel durumuna ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

MÜSİAD Tekstil Zirvesi; “İhracatımızı Nasıl Geliştirebiliriz” ve “İhracat Yapacak Şirketlerde Aranan Özelikler” başlıklarda gerçekleştirilen oturumların akabinde, sertifika takdimi ve toplu fotoğrafın çekilmesiyle sona erdi.

Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi kapsamında Batman’da 4 fabrika açıldı

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Tekstil Zirvesi için bulunduğu Batman’da ayrıyeten bir dizi açılış merasimine katıldı.

Batman Valisi Ekrem Canalp ile birlikte açılış merasimlerine katılan Lider Asmalı, Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi kapsamında gerçekleştirilen yatırımlar çerçevesinde hayata geçen 4 fabrikanın açılışını gerçekleştirdi.

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Lider Asmalı, “MÜSİAD olarak, Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi ile ülkemizin dört bir yanında bölgesel istihdam ve kalkınmaya katkı sağlıyoruz. Bugün, Batman’da 4 fabrikanın açılış törenini Sayın Valimiz Ekrem Canalp ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Üyelerimiz, Mahmut Ekinci’nin Ekinci Dokuma, Mehmet Kılıç’ın Ravidex Tekstil Medikal, Abdulhalim Sünger’in Sünger Küme Dokuma ve Mehmet Ceylan’ın Ceylan Dokuma üretim tesislerinin ülkemiz ticareti için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, bereketli çıkarlar diliyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu