Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İç Kale Caddesi İyileştirme Projesi ile ödüle layık görüldü

Geçtiğimiz yıl Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi ile Tarihi Kentler Birliği tarafından Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Ankara Büyükşehir Belediyesiİç Kale Caddesi İyileştirme Projesi ile bu kez Uygulama Başarı Ödülü’nü almaya hak kazandı.

AnkaraTarihi ve kültürel değerleri koruyan projelere imza atıldı Ankara Büyükşehir BelediyesiTarihi Kentler Birliği tarafından ödüle layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi ile Tarihi Kentler Birliği tarafından Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Ankara Büyükşehir BelediyesiKültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen İç Kale Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile bu kez Uygulama Başarı Ödülü’nü almaya hak kazandı.

YAVAŞ: “ANKARA TARİHİMİZİN KALBİ MİLLET YENİ ÖDÜLLERE LAYIK GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR”

AnkaraBüyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ödülünü sosyal medya hesabından yaptığı şu paylaşımla duyurdu:

Ankara Tarihimizin kalbi olan millet, yeni ödüllere layık görülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi ile Tarihi Kentler Birliği Koruma Büyük Ödülü’nü kazanan belediyemiz, bu yıl da İç Kale Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Uygulama Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Ankara“Ülkemizin tarihinin ön plana çıktığı, vatandaşlarımızın bu süreçte mağdur edilmediği projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

ÖDEMİŞ: “KALEYE VE ÜLKEMİZİN TARİHİ KENT MERKEZİNE FARKLI BİR DEĞER VERİYORUZ”

AnkaraKalenin Başkentin önemli sembollerinden biri olduğunu belirten Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, ” Ankara Büyükşehir Belediyesi Kale ve Ulus Tarihi Kent Merkezine özel önem veriyoruz. Bu kapsamda Ankara Kalesi’nde 77’si kayıtlı, 171’i kayıtsız olmak üzere 248 konutumuz bulunuyor. Yaklaşık 200 yapımızın restorasyon çalışmalarını hocalarımızın gözetiminde, bilimsel ve evrensel koruma ilkelerine uygun olarak tamamladık. Bu projemizi ve başvurularımızı Tarihi Kentler Birliği’nin yarışmasına sunduk. Hepimizi gururlandıran bir sonuç oldu. “Bu yıl da yaptığımız başvuruyla Tarihi Kentler Birliği Başvuru Başarı Ödülü’ne layık görüldük” dedi.

SOSYAL ADALET PROJESİ

Tarihi Kentler Birliği’nin ödülü verme nedenleri hakkında bilgi veren Ödemiş, sözlerine şöyle devam etti:

“Gerekçede ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin burada uyguladığı yöntemle ve fiziki yapıyla özgün bir model ortaya çıkardığı’ belirtildi. Orada hangi evi korursak, kazanılan bedel o evin sahibine gidiyor. Bunu fikir birliğiyle yapıyoruz. Evlerin içinde hayat devam ediyor. Bu kolay bir iş değil. Ama bunu hiçbir sorun yaşamadan başardık. Hak sahibi vatandaşlarımızdan herhangi bir para talep etmiyoruz. Bunu Ankara Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarıyla yapıyoruz. Bu açıdan buna bir sosyal adalet projesi diyebiliriz.”

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu