Ekonomi

BIST 30 endeks sözleşmesi VİOP’ta yükselişle açıldı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,2 artışla güne 5.810,00 puandan başladı.

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 5.810.00’den işlem gördü.

Dün satış rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,8 altında 5.796,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 5.800,00 puana yükseldi.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerin fiyatlamayı zorlaştırdığını belirterek, bugünün yoğun makroekonomik veri takviminin yatırımcıların odağında olduğunu söylediler.

Borç limitinin 2025 yılına kadar askıya alınmasını ve federal harcamaların iki yıl süreyle sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısı dün ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanırken, tasarının Pazartesi gününe kadar Senato’dan geçmesi gerekiyor. Tasarının bugün Demokratların kontrolünde olan Senato’dan geçebileceği belirtiliyor.

Analistler bugün ABD’de imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ADP özel sektör istihdam bilgisi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik olarak 5.900 ve 6.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğuna dikkat çekti. endeks sözleşmesi ve 5.750 ve 5.650 puan takviye konumunda. .

manyas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu