Ekonomi

Çin’de imalat PMI bölgesel yavaşlamanın ortasında 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Asya genelinde imalat sektöründeki genel yavaşlamanın ortasında Çin, imalat satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) Mart ayında bir önceki ayki 50,9 seviyesinden 51,1’e yükselerek son 13 ayın en hızlı genişlemesini kaydetmesiyle bir toparlanma sergiledi. Bu artış, Pazar günü açıklanan ve Çin’deki fabrika faaliyetlerinin altı aydan bu yana ilk kez genişlediğini gösteren resmi PMI anketiyle de uyumlu.

Çin’deki toparlanma bir miktar iyimserlik yaratırken, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Malezya ve Vietnam gibi diğer Asya ekonomilerinde imalat sektörü Mart ayında daralma yaşadı. Bu eğilim, belirsiz küresel talep toparlanmasını yöneten ve ABD Merkez Bankası’nın politika değişikliklerini bekleyen bölgedeki politika yapıcıların karşılaştığı zorlukların altını çiziyor.

Japonya’nın nihai au Jibun Bank PMI değeri Şubat ayındaki 47,2’den Mart ayında hafif bir iyileşme göstererek 48,2’ye yükseldi ancak yeni ihracat siparişlerindeki kayda değer düşüşle birlikte art arda onuncu ayda da daralmaya işaret etmeye devam etti. Güney Kore’nin PMI değeri de zayıflayan iç talep nedeniyle Şubat ayındaki 50,7 seviyesinden Mart ayında 49,8’e geriledi.

Tayvan, Vietnam ve Malezya’nın PMI rakamları da benzer şekilde imalat faaliyetlerinde düşüşe işaret ederken, Mart ayında Tayvan’ın PMI değeri 49,3’e, Vietnam’ın 49,9’a ve Malezya’nın 48,4’e geriledi.

Buna karşılık, Filipinler ve Endonezya, kesin rakamlar açıklanmamasına rağmen Mart ayında imalat faaliyetlerindeki artışla bölgesel eğilimi tersine çevirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Ocak ayında tahminlerini revize ederek, güçlü ABD talebi ve Çin’de beklenen teşvik önlemlerinin etkisiyle Asya ekonomisinin 2024 yılında %4,5 oranında genişleyeceğini öngörmüştü. Yine de IMF, toparlanmanın ekonomiler arasında farklılık göstereceğini, Japonya’nın büyümesinin muhtemelen %0,9’a yavaşlayacağını ve Çin ekonomisinin 2023’te %5,2’den %4,6’ya düşmesinin beklendiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu