Ekonomi

Çin’de teşvik tedbirleri netleşmeye başlıyor

Çin’in uzun zamandır beklenen teşvik tedbirleri netleşmeye başlıyor. Çin’in bütçe açığı/GSYİH oranını 2023 yılı için yüzde 3,8’e çıkaracak plan onaylandı. Böylece Mart ayında hedeflenen yüzde 3’lük açık yukarı yönlü revize edildi.

Plan ayrıca tahvil ihraçları yoluyla dördüncü çeyrekte ilave 1 trilyon yuan borçlanma çağrısında bulunuyor. Çin, bütçe revizyonuna nadiren başvuran ülkelerden biri. Ülke daha önce 2008’deki Siçuan depremi ve 1990’ların sonundaki Asya mali krizi için bütçe ayarlamaları yapmıştı.

Capital Economics Asya Baş Ekonomisti Mark Williams şunları söyledi: “Bir süredir ek mali desteğin onaylanmasını bekliyorduk. “Bu hamle, Çin’in son çeyrekte finansal sıkılaşma yaşamasını önlemek için gerekliydi” yorumunu yaptı. Citigroup ekonomistleri ise bütçe açığı/GSYH oranının normalin üzerine çıkmasını “büyüme hedefine ulaşmanın aciliyetinin önemli bir göstergesi” olarak görüyor.

Pantheon Macroekonomi Çin Baş Ekonomisti Duncan Wrigley’e göre, 1 trilyon yuan tutarındaki özel tahvil ihracının GSYİH’nın yüzde 0,8’i oranında ek teşvik sağlayacağı belirtiliyor. Wrigley’e göre Çinli yetkililer, zayıf emlak sektörü ve düşen ihracatın gölgesinde 2024’te toparlanmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu