Ekonomi

Danimarka Ukrayna’ya 10 “Leopard 1A5” tankı gönderdi

Danimarka, AB Askeri Yardım Misyonu (EUMAM Ukrayna) kapsamında Ukrayna’ya 10 adet “Leopard 1A5” tankı gönderdi.

Danimarka Savunma Ordusu’nun (Forsvaret) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Ukrayna’ya 10 adet “Leopard 1A5” tankının gönderildiği, 10 adet daha gönderme hazırlıklarının devam ettiği belirtildi.

Danimarka Ordusu Komutanlarından Tuğgeneral Topçu Arpe Nielsen, söz konusu tankların “Ukraynalıların savunma savaşlarını kazanmasına yardımcı olacağını” kaydetti.

Danimarka’dan Almanya ve Ukrayna’ya 100 tank

Danimarka Savunma Bakan Yardımcısı Troels Lund Poulsen de, “Danimarka, Almanya ve Ukrayna’ya yaklaşık 100 tank gönderdi.” bilgisini paylaştı.

Poulsen, yaşı nedeniyle bakıma ihtiyaç duyan tankların kademeli olarak Ukrayna’ya teslim edileceğini, Ukraynalı askerlere bu tankları kullanmaları için gerekli eğitimlerin verileceğini söyledi.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, yaptığı yazılı açıklamada, tankların Alman savunma sanayinde stokta bulunan A5 tipi yeniden üretilmiş tanklar olduğunu belirtti.

Ollongren, Hollanda’nın Almanya ve Danimarka’dan yaklaşık 100 Leopard-1 tankı satın alıp Ukrayna’ya teslim edeceğini bildirmişti.

Leopard 1 ana muharebe tankı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alman ordusu için üretilen ilk ana muharebe tankıdır.

Alman ordusu 20 yıl önce üretmeyi bıraktı

Alman ordusu 20 yıl önce Leopard 1 tanklarını hizmet dışı bırakmıştı ancak bugün dünyanın farklı kıtalarındaki 9 ülke bu tankı hala kullanıyor.

1965 ile 1980’lerin ortaları arasında 4.700 tank üretildi ve bunların yerini daha modern Leopard 2’ler aldı.

Almanya, 25 Ocak’ta Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 tankı sağlayacağını duyurdu.

mengenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu