Ekonomi

Dünyanın toplam borcu ilk çeyrekte 305 trilyon dolara yükseldi

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç İzleme” raporunu yayınladı.

Rapora göre, merkez bankaları piyasadaki kırılganlıklara faiz artırımlarını yavaşlatarak yanıt verirken, küresel borç fiyatı, birinci yılın sonunun prestijiyle 2022 sonuna göre 8,3 trilyon dolar artarak 305 trilyon dolara yükseldi. çeyrek.

Borç dağılımına bakıldığında ilk çeyrek sonu prestijli hanehalkı borçları 57,6 trilyon dolar, finans dışı şirketlere ilişkin borçlar 91,9 trilyon dolar, kamu borçları 85,7 trilyon dolar ve finans şirketleri ile ilgili borçlar 91,9 trilyon dolar oldu. bankalar 69.8 trilyon dolardı. .

Gelişmekte olan piyasa borcu ilk çeyrekte tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 100 trilyon doları aştı ve bu sınıftaki ülkelerin yüzde 75’inin borcu arttı.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu ilk çeyrek sonu itibarıyla 204,2 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Küresel borcun GSYİH’ya oranı yaklaşık yüzde 335 oldu

Küresel borcun GSYİH’ya oranı ilk çeyrek sonunda yüzde 335’e yakın bir seviyede istikrar kazandı.

Toplam GSYİH’ya oranlarına bakıldığında, ilk çeyrekte hanehalkı borçları yüzde 62,5’ten yüzde 62’ye, kamu borçları yüzde 96’dan yüzde 95,5’e, finans şirketlerine ait borçlar yüzde 79,6’dan yükseldi. Finans dışı şirketlere olan borç yüzde 95,9’dan yüzde 96,3’e yükselirken, yüzde 79,5’e geriledi.

Gelişmekte olan ülkelerin toplam borç oranı ilk çeyrekte yüzde 250 olurken, gelişmiş ekonomilerin borç oranı yüzde 383,2 olarak hesaplandı.

KÜRESEL BORÇ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Pandemi öncesi seviyesinin 45 trilyon dolar üzerinde olan küresel borcun, toplamda 305 trilyon dolar ile hızla artmaya devam etmesi bekleniyor.

Artan jeopolitik gerilimlerin orta vadede ulusal savunma harcamalarında daha fazla artışa yol açacağı iddia edilirken, yaşlanan bir nüfus, artan sağlık maliyetleri ve değerli iklim finansmanı açıkları gibi faktörler hükümet bilançoları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Özellikle faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması durumunda bunun uluslararası borç piyasaları üzerinde değerli etkilerinin olacağı tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu