Sağlık

Emziren anneler burada! Anne sütünü artıran 10 önemli besin

Anne adayları ya da yeni doğum yapmış anne adayları, bebeklerinin gelişimi için anne sütünü artıracak besinler ve işlemler arayışındadırlar.

Anne sütü, içerdiği prebiyotikler sayesinde bebeklerin gelişimine ve büyümesine değerli bir katkı sağlar. Düzenli anne sütü içen bebeğin bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Bebeklerin özellikle ilk 6 ayda anne sütü ile beslenmesi çok değerlidir.

Hamilelik sırasında anne sütü oluşmaya başlarken, bazı anneler için durum böyle olmayabilir. Anne sütünün tamamı bebeği beslemek için yeterli değildir.

Bu konuda eksikliği olan anneler destek için başvuruyor. Ancak anne sütünüzü doğal besinlerle de artırabilirsiniz.

Sütü az olan anneler ve anne adayları için anne sütünü artıracak bu 10 değerli besini sizler için derledik…

Anne sütünü artıran besinler

  • Yulaf

Kolesterolü düşüren ve aynı zamanda tansiyonu düzenleyen yulaf, anne sütünü önemli ölçüde artırır.

  • Bu

Anne sütünün çoğu sudan oluşur. Anne yeterince su içmediğinde anne sütü de azalır.

  • Havuç

Doğal östrojen olarak bilinen havuç, süt üretiminin artması için temel oluşturur. Emziren anneler mutlaka her gün havuç yemelidir.

  • Yumurta

Protein açısından zengin olan yumurta, amino asit ve demir içeriği ile anne sütünün artmasına katkı sağlar. Her gün tüketilmesi gerekmektedir.

  • kurutulmuş meyveler

Kuru incir, kuru üzüm, kayısı, hurma gibi besinler en iyi bilinen süt artırıcı besinlerdendir. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde anne sütünü arttırır.

  • yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, marul, roka, maydanoz, semizotu ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile doğal olarak emziren annelerin süt miktarını artırır.

  • Rezene çayı

Sindirim sorunlarına birebir olan rezene, anne sütünü artıran besinlerden biridir. Taze rezene yapraklarını yemeklerinize ve salatalarınıza katabilir, kurutulmuş rezene tohumlarını kaynar suda demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz.

  • Sarımsak

Sarımsak, iştah açıcı özelliği sayesinde annenin gerekli vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur. Ayrıca bebeğin emme süresini artırır.

  • yağlar

Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağların tüketilmesi anne sütünün artmasına yardımcı olur.

  • Kabak

Zengin karoten içeriği ile sütünüzü artıran balkabağını tatlı olarak tüketmeniz hem tatlı isteğini azaltacak hem de sütünüzü artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu