Haber

GCC Genel Sekreteri ve Çin Büyükelçisi bölgesel ve uluslararası konuları görüştü

Körfez İşbirliği Kurulu (GCC) Genel Sekreteri Casim Mohammed al-Budeyvi, Çin’in Riyad Büyükelçisi Chen Weiqing ile bölgesel ve uluslararası konuları görüştü.

Konseyden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Sekreter Budeyvi, Büyükelçi Chen ile Riyad’daki KİK karargahında bir araya geldi.

Budeyvi, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in katılımıyla Aralık 2022’de Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin kapanış bildirisinin sonuçlarını Çin Büyükelçisi ile görüştü.

Genel Sekreter Budeyvi ve Büyükelçi Chen, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile ortak konuları ele aldılar ve KİK üye ülkeleri ile Pekin yönetimi arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerine değindiler.

Chen, Çin’in ortak zirvelerin sonuçlarını uygulamaya ve iki ülke arasındaki bağları yeni seviyelere çıkarmak için Suudi Arabistan ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin’in ana ham petrol ve doğal gaz tedarikçisi olan Körfez ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliği gelişiyor.

9 Aralık’ta Suudi Arabistan’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin ardından yayınlanan “Riyad Bildirisi”nde, Çin ile Arap ülkeleri arasında farklı alanlarda iş birliğinin derinleştirilmesi ve stratejik ortaklığın güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Bildiride, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmenin ve “Kuşak ve Yol Girişimi”ne ortak olmanın önemi vurgulandı ve bunun umut verici fırsatlar yaratacağı belirtildi.

haberhayrabolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu