Haber

Hatay’da Sulak Alan Moloz Sahaya Dönüştü

Hatay’da 304 kuş türünün bulunduğu sulak alan moloz alanına dönüştü

HATAY – Hatay’ın Samandağ ilçesinde yer alan ve pek çok nadir kuş türüne ev sahipliği yapan Milleyha Sulak Alanı, moloz ve çöp yığınlarıyla karşı karşıya.

Nadir kuşların görüldüğü ve avlanma faaliyetlerinin yaban hayatını tehdit ettiği bölgeye enkaz dökülüyor. 304 kuş türüne ev sahipliği yapan Milleyha Sulak Alanı’nda avlanma ve moloz dökülmesi yasaklandı. Yasağa rağmen alan kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından moloz ve çöplerle dolduruldu.

Kuş Gözlemcisi Erol Yüksek, “Burası kuş alanı ve Türkiye’nin değerli yerlerinden biri ve bunu bilerek maalesef buraya hiçbir müdahale yapılmıyor. Buraya moloz dökmek yetmezmiş gibi buraya da çöp atılıyor. Bunun dışında buraya hiçbir müdahale yapılmıyor. bununla birlikte avcılarla da uğraşıyoruz. Bir yandan da çok kolay bir önlem alınması gerekiyor.” “Bunu yapmıyorlar, giriş çıkışlar belli, insanlar her an buraya gelip çöplerini buraya döküyorlar. Bunu engellemek çok kolay aslında giriş çıkışları sürekli kontrol etmek çöp ve moloz atılmasını engelleyecektir. “dedi.

Yüksek, “Burası avlanmaya kapalı ve sulak alan ilan edilmiş bir alan. Daha önce avcılık faaliyetleri yasak olmasına rağmen avcılar diledikleri gibi girip çıkabiliyor. Avcı gördüğümde yetkili birimi arıyorum ama maalesef gerekli müdahale yapılıyor.” müdahale yapılmıyor. Avcılar bölgeden çıkarılmıyor ve grup gelmiyor. Çünkü burası savunmasız kalıyor.” “Herkes istediğini yapabilir, gerekli tedbirlerin alınmasını istiyorum” dedi.

haberbaklan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu