Ekonomi

İhracatçılar uyardı: İstihdam kaybı yaşanabilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, Türkiye’nin 2023 ihracatı ve 2024 beklentilerine ilişkin düzenlediği toplantıda, “İhracatçılar olarak 2024 yılında beklentimiz rekabet edebileceğimiz ekonomi politikalarının ortaya konulmasıdır.” dedi.

Maliyet artışları ile döviz artışlarının paralel gitmesini beklediklerini vurgulayan Gültepe, “Bazı sektörlerimiz geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fiyatlarını korumakta zorlandıkları için rakip ülkelerle rekabet etmekte zorlanacaklar. Maliyetler yüksek. 2024’ün ilk çeyreğinde bir miktar daha istihdam kaybı yaşanabilir. Dünyanın büyük satın alma grupları Türkiye’den alım yapacak.” “Geçen yıl yüzde 30 oranında azaldı, bu durum istihdam rakamlarına da yansıyor.”

Gültepe açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“2024’ün ilk çeyreğinde önemli bir istihdam kaybı daha yaşanabilir.

Dünyadaki büyük satın alma gruplarının Türkiye’den alımları son bir yılda yüzde 30 oranında azaldı ve bu durum istihdam rakamlarına da yansıyor.

2024 yılının ikinci yarısında ihracatın bir miktar arttığı bir dönem bekliyoruz.

Şu anda özellikle emek yoğun departmanlara büyük yatırım yapma niyetimiz yok, saldırılarımız mevcut varlıkları korumaya yönelik; TCMB ve Hazine politikaları çok değerli olacak.

Rusya ile ticarette ödemelerde yaşanan sorunlar son 15-20 gündür sıklaşmaya başladı; Tamamen siyasi bir durum ama Ocak ayından sonra toparlanacağını düşünüyorum.

İhracatçının döviz gelirinin yüzde 40’ını bankaya satması şartında bir sorunumuz yok çünkü satıştan yüzde 2 prim alıyoruz.

Tam tersine TCMB’ye döviz satma uygulamasının yüzde 60’a çıkması gerektiğini ama döviz desteğimizi yüzde 2’den yüzde 4’e çıkarmasını söylüyoruz.

KAYNAK: REUTERS

golbasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu