Haber

İnegöl’de Toplu Taşımanın Röntgeni Çekildi

İnegöl Belediyesi tarafından başlatılan Ulaşım Master Planı çalışmalarının ikinci etabı için gruplar alana indi. İnegöl toplu ulaşımının röntgeninin çekileceği nüfus sayımı ve rölöve çalışmaları ile sorunlar ve aksamalar tespit edilerek; kısa, orta ve uzun vadeli analiz önerileri oluşturulacaktır.

İnegöl Belediyesi, kentin toplu ulaşım master planı için çalışmalara başladı. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice danışmanlığında hayata geçirilecek çalışmanın ilk etabında mevcut durum bilgisi toplandı. İkinci adım olarak ise sahadaki aksaklık ve aksaklıkların tespiti için çalışmalara başlandı. Bu çalışma ile şehir içinde 90 taksi, şehir içi 170 toplu taşıma aracı ve belde ve kırsal mahallelerde 250 toplu taşıma aracını kapsayan merkezi ve kırsal toplu taşıma ve orta ulaşım ağının tamamı incelenecektir.

EKİPLER ÇIKTI

Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice’nin 30 kişilik grubu alana indi. İnegöl’ün toplu ulaşım ve orta ulaşım (taksi) sistemini tüm yönleriyle ele alan çalışma kapsamında; İndi bindi sayıları, doluluk oranları, sefer sayısı ve aralıkları, vatandaş memnuniyet anketleri, vatandaşların belediyeye ilettikleri şikayetler gibi birçok bilgi derlenip analiz ediliyor ve ulaşımın röntgeni çekiliyor. sistem alınır.

TÜM DETAYLAR TEK TEK DEĞERLENDİRİLECEKTİR

Saha çalışmalarında, özellikle hop-on-hop-off sayımlarında, sıfır hata anlayışıyla, GPS tabanlı dijital sayım cihazları ile durak bazında yolcu sayımı yapılmaktadır. Vatandaş memnuniyet anketleri yapılıyor. Güzergahlar, destinasyonlara göre seyahat büyüklükleri, araç sayısı ve kapasiteleri, yolcu yoğunluğunun arttığı/azaldığı zaman dilimleri, durak noktaları, durak aralıkları, mesafeler gibi birçok detayda hem toplu taşıma hem de orta ölçekli taşımacılık için analizler yapılacak. vatandaşların yaya olarak durağa gitmesi. .

HUSUSLAR BELİRLENECEK TOPLU TAŞIMA KESİNLİKLERİ YAZILACAK

Çalışmanın ikinci adımını oluşturan bu saha çalışmalarında gerekli tespitler yapıldıktan ve sorunlar tespit edildikten sonra üçüncü adımda öneri planları oluşturulacaktır. Toplu ulaşım ve orta ulaşımdaki sorunların giderilmesine yönelik reçete niteliğindeki bu öneri planında kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken düzenlemeler yer alacak.

TÜM ULAŞIM AKSAMI TESCİLLİDİR

Öte yandan ekiplerin çalışmalarının yanı sıra şehrin ulaşım akslarının görsel kaydını oluşturmak amacıyla 360 derece atış yapabilen araçlarla tüm cadde ve sokaklar kayıt altına alınmaya başlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu