Teknoloji

İnsanları Mars’a götürecek yıldız gemisi test edildi

SpaceX’in yeni nesil uzay aracı olacak yıldız gemisi, kargo ve insanları ay yörüngesine ve ardından Mars’a taşımak için geliştiriliyor.

Starship lansmandan önce birçok test aşamasından geçecek. Şirket, bu testleri Starship’in “SN” serisi prototip versiyonları ile yürütüyor.

Daha önceki fırlatma testlerinde 4 kez patlayan Starship prototipleri, son denemede başarılı bir şekilde fırlatılarak inişe geçti.

31 motor aynı anda çalıştı

SpaceX, en güçlü roket sistemi Starship’i test etti. Kelimenin testlerinde 31 motor aynı anda başarılı bir şekilde çalıştı.

Elon Musk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, roketin bir motorunun mühendisler tarafından devre dışı bırakıldığını, birinin ise test sırasında durdurulduğunu belirtti. “Hala yörüngeye ulaşmak için yeterli motor gücü.”ifadesini kullandı.

Elon Musk, uyduları ve insanları uzaya göndermek için yüksek teknoloji ürünü 33 motorlu Starship roketini kullanmayı hedefliyor.

Starship’in testlerinin başarıyla tamamlanması, NASA’nın 2025’ten önce gerçekleştireceği Ay ve Mars görevlerinin de önünü açacak.

Araç, NASA’nın önerdiği Ay üssünün inşasına yardımcı olmak için Ay’a malzeme taşımak için de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu