Yaşam

İzlemek için sabırsızlanıyoruz! 2023 Cannes Film Festivali’nde Yarışan En Meraklı Filmler

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cannes Film Festivali’nde dünyanın dört bir yanından en güzel sinemalar yarışıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne sinemasının da ortada olduğu bu yarışta Cannes’ın en merak edilen filmlerini sıraladık.

1. Asteroit Şehri

Özet:Yıldız Gözlemcileri ve Askeri Uzay Öğrencileri Kongresi, ülkenin dört bir yanından gelen öğrencileri ve ailelerini çöl kasabası Asteroid City’de bir araya getiriyor.

Oyuncular:Scarlett JohanssonTom Hanks

Müdür:wes anderson

2. Kuru Otlar Üzerine

Özet: Genç bir öğretmen, küçük bir köyde zorunlu görevden sonra İstanbul’a atanmayı umar. Uzun süre bekledikten sonra bu kasvetli hayattan kurtulma umudunu tamamen kaybeder. Ancak meslektaşı Nuray, bakış açısı kazanmasına yardımcı olur.

Oyuncular:Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu

Müdür:Nuri Bilge Ceylan

3. İlgi Alanı

Özet:Auschwitz’in komutanı Rudolf Höss ve eşi Hedwig, kampa bitişik bir rezidans ve bahçede aileleri için rüya gibi bir hayat kurmaya çalışıyor.

Oyuncular:Sandra Hüller, Ralph Herforth

Müdür:Jonathan Glazer

4. Düşen Yapraklar

Özet:Film, Helsinki gecesi tesadüfen karşılaşan ve hayatlarının ilk aşkını bulmaya çalışan iki yalnız insanın hikayesini anlatıyor.

Oyuncular:Alma Poysti, Alina Tomnikov

Müdür:Aki Kaurismaki

5. Kimera

Özet:Toskana kırsalında geçen film, bir grup arkeologun arkeolojik yağmalama ve bu tarihi eserleri karaborsada satmalarını konu alıyor.

Oyuncular:Isabella RosselliniJosh O’Connor

Müdür:Alice Rohrwacher

6. Canavar

Özet:Bir anne tuhaf davranmaya başladığında öğretmeniyle konuşarak bu duruma bazı cevaplar bulmaya çalışır.

Oyuncular:Sakura AndoEita Nagayama

Müdür:Kore-eda Hirokazu

7. Mayıs-Aralık

Özet:Ünlü bir tabloid olayının ülkeyi sarsmasından yirmi yıl sonra evli bir çift, bir aktrisin geçmişiyle ilgili bir film araştırmak için yola çıkar.

Oyuncular:Natalie Portman, Julianne Moore

Müdür:Todd Haynes

8. Mükemmel Günler

Özet: Japonya’da yaşayan bir kapıcı, istikrarlı hayatını rock müzik dinleyerek sürdürür. Bu hayattan daha mutlu olsa da geçmişi yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Oyuncular:Koji YakushoMin Tanaka

Müdür:wim wenders

9. Indiana Jones ve Kader Kadranı

Özet:Arkeolog Indiana Jones, tarihin akışını değiştirebilecek efsanevi bir eseri geri almak için zamana karşı yarışıyor.

Oyuncular:Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge

Müdür:James Mangold

10. Çiçek Ayının Katili

Özet:1920’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Osage kabilesi üyelerinin gizemli koşullar altında öldürülmesi, J. Edgar Hoover’ın da dahil olduğu büyük bir FBI soruşturmasına yol açar.

Oyuncular:Leonardo DiCaprioRobert DeNiro

Müdür:Martin Scorsese

11. Garip Yaşam Tarzı

Özet:Film, 25 yıldır görmediği eski bir arkadaşı Şerif Jake ile buluşmak için çölde at sırtında seyahat eden kovboy Silva’yı konu alıyor.

Oyuncular:Ethan HawkePedro Pascal

Müdür:Pedro Almadovar

12. Eski Meşe

Özet: Kuzeydoğu İngiltere’deki bir köyde kalan son bar olan The Old Oak’ın geleceği, bölgedeki mayınlar kapanırken ciddi bir çıkmazda. Ucuz ve erişilebilir konut, onu Suriyeli mülteciler için ideal bir yer haline getiriyor.

Oyuncular:Trevor FoxDave Turner

Müdür:Ken Loach

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu