Haber

Kayseri’nin Kitap Fuarı gururu

Mehmet UZEL(KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen, 385 yayınevi ve 504 yazarın katıldığı 6. Kayseri Kitap Fuarı’nı 1 milyon 39 bin 93 kitapsever ziyaret etti ve 10 gün içinde farklı kategorilerde yaklaşık 3 milyon çeşit kitap okurlarla buluştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kendi ziyaretçi rekorunu kıran ‘6.Kayseri Kitap Fuarı’na ilişkin Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Önder Büyükkılıç, omuz omuza çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Kayseri’mizin sesi olarak öncelikle Kayseri’mizin bu güçlü basın ekibine teşekkür ediyor, paylaşmak istiyorum. Dayanışma içerisinde bu çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor.”

Büyükkılıç, konuşmasında, Kayseri’nin eğitime ve eğitimciye dost bir şehir olduğunu kaydederek, bu anlayışla her zaman eğitime değer veren bir yaklaşım sergilemeye devam edeceklerini belirtti.

Kayseri’de 5 üniversite bulunduğunu hatırlatan Başkan Büyükkılıç, 350 bin civarında ortaokul öğrencisi ve 75 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu şehrin eğitimin ve eğitimcilerin dostu olduğunu paylaşarak, Genç ve Öğrenci Dostu Şehir ödülünü 2017’den aldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Büyükkılıç, 6.Kayseri Kitap Fuarı’nın düzenlendiğini belirterek, konuşmasında Sun Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saçmacı’ya, 385 yayınevi, 3 milyon kitap ve 400’ü şehir dışından olmak üzere toplam 504 yazara teşekkür etti. fuara katıldı.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın röportajına ilginin büyük olduğunu hatırlatan Önder Büyükkılıç, “Yapılan etkinliklerden biri de İlber Ortaylı’nın üniversite öğrencilerine yönelik atölyesiydi, doluydu. Binlerce çocuğumuz İlber Ortaylı öğretmenle buluşmanın keyfini yaşadı. 13 Ekim’de başlayan süreçte okurlarla yazarlar buluştu. Zenginlik yaratmak ve çeşitliliği sağlamak adına hoşgörüyle yaklaştığımızı hatırlatmak isterim. Son iki gündeki katılım gerçekten çok yoğundu. “Kitapseverler için de oldukça zengindi” dedi.

“KAYSERİ’Yİ BİLİMLER ŞEHRİ OLARAK TANIMLIYORUZ”

6. Kitap Fuarı’na 1 milyon 39 bin 93 ziyaretçinin geldiğini vurgulayan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kitap fuarımız gerçekten İstanbul’da ve başka yerlerde ses getirdi, hem yerelde hem de ulusalda adından söz ettirdi. Bildiğiniz gibi biz Kayseri’yi alimler şehri olarak tanımlıyoruz. Fuara katılan arkadaşlarımıza kupon dağıtırken ulaşım konusunda da sınırsız destek verdik. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak kitap fuarında hem 153 İletişim Merkezi hem de Beyaz Masa olarak yer aldık, talep, istek ve teklifleri dinleyerek gelecekteki çalışmalarımıza ışık tutmaya çalıştık.”

BÜYÜKKILIÇ’TAN GASTRONOMİ GÜNLERİNE DAVET

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’yi eğitim, kültür, spor ve turizm bağlamında ön plana çıkarma çabalarının yanı sıra, şehrin bir gastronomi şehri olarak anılması için hem ulusal hem de uluslararası çalışmalar yürüttüklerini vurguladı ve “Cuma gününden itibaren 3 gün boyunca gastronomi etkinliği düzenleyeceğiz. Bu etkinliğin Cuma sabahı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde başlayacağını, öğleden sonra ise resmi açılışının yapılacağını hatırlatmak isterim. “Yemek çeşitliliği, Kayseri’mizin lezzetlerinin paylaşılması, Kayseri’nin ulusal ve uluslararası bazda yeniden olumlu bir şekilde anılmasını sağlama konusunda vereceğiniz destek için farklı bölgelerden şeflere ve yarışmacılara teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda gerekli çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade etmek isterim.” kullanılmış.

Başkan Büyükkılıç, Recep Tayyip Erdoğan Milet Bahçesi’nin de tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, yeni havalimanı, millet bahçesi ve yeni tramvay sınırlarının yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şerefine resmi olarak açılacağını ve bu büyük projelerin hizmete gireceğini kaydetti. resmi açılıştan önce.

Büyükkılıç, kültürel bağlamda da yarın Kayseri Devlet Tiyatrosu’nun kendi sanatçı ekibi ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı’nın katılımıyla bir tiyatro oyunuyla başlayacağını duyurdu.

20 TIR KİTAP SATILDI

Sun Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saçmacı, Kayseri Kitap Fuarı’nda şunları söyledi: “Yayınevlerinin lojistik desteğini de sağlıyoruz. Yayınevlerinden 28 tır kitap Kayseri’ye ulaştı. Bugün sadece 7-8 kamyon geri geri gidiyor. Yani Kayseri’de 10 günde 20 tır kitap satıldı. “Buna 10 gün içinde kargoyla gelen kitaplar dahil değil” dedi.

Büyükkılıç toplantı sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başkan Büyükkılıç’ın basın toplantısına kentte yayın yapan yerel ve yaygın basın mensuplarının yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, genel müdürler ve Sun Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saçmacı katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu