Yaşam

Kızılay’dan BAREM’e tam not

Kızılay Bursa Şube Lideri Prof. Dr. Murat Tutanç ve İdare Konseyi Üyeleri, Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Türkiye’nin örnek toplumsal belediyecilik projelerinden BAREM’i ziyaret ederek, tesis hakkında bilgiler aldı. Prof. Dr. Tutanç, “Yıllardır hayalini kurduğum bir projenin burada gerçekleşmiş olduğunu gördüm ve çok etkilendim. Böyle önemli bir tesisi Bursa’mıza kazandırdığı için Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Osmangazi Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM), STK ve çeşitli kamu kurumlarının ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Engelli Bakım ve Rehabilitasyon kısmı geçtiğimiz Mart ayında AK Parti Genel Lider Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından açılan BAREM’i ziyaret eden, Kızılay Bursa Şube Lideri Prof. Dr. Murat Tutanç ve idare şurası üyeleri, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’dan tesis hakkında bilgi aldı. BAREM’in, çok hoş bir merkez olduğunu söyleyen Tutanç, “İnsan burayı gezerken yapılan hizmetin ne denli önemli olduğunu idrak edebiliyor. Tesisi gezip gördükten sonra, benim yıllardır hayalini kurduğum bir projenin burada gerçekleşmiş olduğunu gördüm ve çok etkilendim” sözlerini kullandı.

BAREM, çok kıymetli muhtaçlığa karşılık verecek

BAREM’in büyük bir muhtaçlığa karşılık verecek çok kıymetli bir tesis olduğuna vurgu yapan Kızılay Bursa Şube Lideri Prof. Dr. Murat Tutanç, “Çalışan beşerler olarak nasıl ki gündüzleri çocuklarımızı kreşlere bırakıyorsak, yaşlı ve engellilerimizi de kreş üzere bırakabileceğimiz bir merkeze muhtaçlık vardı. Bu türlü bir muhtaçlığa karşılık verecek tesisi kazandırdığı için, Bursalılar olarak Liderimiz Mustafa Dündar’a minnettar olduğumuzu tabir etmek istiyorum. Kızılay Bursa Şubesi olarak tesisi gezdik, BAREM’le ilgili bilgiler aldık. Gönüllülerimiz marifetiyle bizler de nasıl yardımcı olabiliriz, liderimizle bunları konuşup istişare ettik. Bu türlü bir tesisi Bursa’ya kazandırdığı için Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kızılay heyetine tesisle ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Demirtaş’ta toplam 20 bin 140 metrekare alan üzerine inşa edilen, 200 yataklı huzurevi, 150 engelli ve 150 alzheimer hastaları olmak üzere 500 bireye rehabilitasyon imkanı sağlayacak dev merkezin, birinci olarak engelli bakım merkeziyle hizmet vermeye başladığını söyledi. BAREM bünyesinde sırf engelli vatandaşlar için değil, Alzheimer hastaları ve yaşlı vatandaşlar için huzur meskeni kısmının de bulunduğunu söyleyen Lider Dündar, “Alzheimer bölümüyle ilgili şu anda Bursa’da veri topluyoruz. Kentimizde bu bölümden faydalanacak kaç kişi var, bunlardan ne kadarı buradan faydalanmak istiyor, bunların çalışmasını yapıyoruz. Bakım, rehabilitasyon ve Alzheimer bölümleri dışında, tesisimizde bir üçüncü bölüm olarak huzurevi bölümümüz de bulunmakta. Bu bölümü de bir vakıf çatısı altında işletmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımız sürüyor” dedi.

BAREM’in, açıldığı günden itibaren vatandaşlardan, STK ve kamu kurumlarından ağır ilgi gördüğünü söyleyen Lider Dündar, “Pek çok kamu kurumu yöneticisi ve STK temsilcisini merkezimizde konuk edip bilgiler verdik. Kızılay Bursa Şube Başkanı ve yöneticileri de BAREM’i ziyaret etti. Tesis hakkında kendilerine bilgiler verip, birlikte neler yapabiliriz bunları konuştuk. Kızılay gibi bir kurumumuzun tecrübelerinden faydalanmak, bizler için de son derece önemli. Kendilerine ziyaretleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu