Teknoloji

Kuzey Kore ilk kez katı yakıtlı kıtalararası balistik füze denedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası yaptırımlara rağmen silah programını sürdüren Kuzey Kore, dün gerçekleştirilen ve Japonya’da paniğe neden olan son füze denemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ilk kez katı yakıtlı kıtalararası balistik füze test ettiğini duyurdu.

İrtifa ve uçuş menzili gibi detaylara yer verilmeyen açıklamada, üç kademeli roket sistemiyle çalışan Hwasong-18 füzesini Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un bizzat denetlediği kaydedildi.

Test sırasında komşu ülkeler için herhangi bir güvenlik riski bulunmadığı savunulan açıklamada, bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü füze olan yeni tip Hwasong-18’in “gelecekteki ana füze olarak savaş caydırıcılık görevini yerine getireceği” vurgulandı. Kuzey Kore’nin stratejik gücünün aracı.”

Son füze testinin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kuzey Kore lideri Kim, “Test, Kuzey Kore’nin her geçen gün gelişen savunma teknolojisinin muazzam potansiyelini ve gerçekliğini bir kez daha açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Kore Yarımadası’nda uzun süredir bozulan güvenlik ortamıyla başa çıkmak için daha gelişmiş ve güçlü silah sistemlerine sahip olmanın önemine dikkat çeken Kim, Hwasong-18’in Kuzey Kore’nin stratejik caydırıcılığını güçlendireceğini ve ülkenin nükleer karşı saldırı kapasitesini artıracağını söyledi.

“Pervasız eylemlerinden vazgeçene kadar ölümcül ve saldırgan karşı hareketlere girerek düşmanlarını terörize edecekler ve böylece düşmanlarını yanlış seçimlerinden pişman edecekler” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu