Ekonomi

Michael Cohen Trump’ın sus payı davasında ifade veriyor

Donald Trump’ın eski avukatı ve iş bitiricisi Michael Cohen, devam etmekte olan sus payı davası için çok önemli bir anda, bugün ifade verecek. Cohen’in ifadesinin, eski ABD başkanının yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’ı susturmak için yapılan ödemeleri gizlemekle ilgili suçlamalardan suçlu bulunup bulunmayacağının belirlenmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Yaklaşık on yıl boyunca Trump’la yakın çalışan Cohen, eski başkanla kamuoyu önünde ters düşmüş ve Trump’ı en çok eleştirenlerden biri haline gelmişti. Cohen’in 2016 seçimleri öncesinde Daniels’a yaptığı ve Trump’ın reddettiği 2006 yılında Trump’la yaşadığı iddia edilen cinsel ilişki ile ilgili 130.000 dolarlık ödeme 15 Nisan’da başlayan davanın konusunu oluşturuyor.

Savcılar, Trump’ın Cohen’e yaptığı geri ödemeleri şirket kayıtlarında yasal giderler olarak gösterdiğini, böylece seçim ve vergi yasası ihlallerini örtbas ettiğini ve Trump’a yöneltilen suçlamaları ağır cezaya yükselttiğini iddia ediyor. Kendisine yöneltilen 34 suçlamanın tamamını kabul etmeyen Trump, davayı Demokrat Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’in siyasi amaçlı bir saldırısı olarak nitelendirdi.

Dava süresince jüri üyelerine, savcıların Cohen’e yaptığı ödemeleri gizlemek için Trump tarafından değiştirildiğini iddia ettikleri faturalar, şirket defteri kayıtları ve çekler sunuldu. Eski Trump çalışanlarının ifadeleri, geri ödemelerin yasal çalışmalardan ziyade kampanya harcamalarıyla ilgili olduğunu öne sürdü.

Trump’ın savunma ekibi, Cohen’i güvenilmez olarak tasvir ederek, 2017’de Moskova’daki bir Trump Organization projesi hakkında Kongre’ye yalan söylediğini ve 2018’de vergi yasasını ihlal ettiğini kabul etmesi de dahil olmak üzere yemin altında yalan söyleme geçmişine vurgu yaptı.

Savunma makamı, Cohen’in Daniels’a ödeme yaparken bağımsız hareket ettiğini ileri sürerek Trump’ı ödemelerden uzak tutmaya çalışıyor. Ancak Cohen’in yakında vereceği ifade, Trump’ı belgelerin tahrif edilmesi iddiasıyla ilişkilendirebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yargıç Juan Merchan daha önce Trump’ı dava hakkında sosyal medyada yaptığı açıklamalarla yayın yasağını ihlal ettiği için azarlamıştı. Trump bu ihlaller nedeniyle 10.000 dolar para cezasına çarptırılmış ve bu cezaya uymamaya devam etmesi halinde hapis cezasına çarptırılabileceği uyarısında bulunulmuştu.

Savcılar bugün iki tanığı dinledikten sonra davayı bu hafta sonuna kadar bitirmeyi planlıyor. Bu dava, Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerini iptal ettirmeye çalışmak ve gizli belgeleri usulsüz kullanmak gibi suçlamalarla karşı karşıya olduğu ve kendisinin de suçsuz olduğunu kabul ettiği çeşitli cezai kovuşturmalardan biri.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu