Haber

Pakistan, Afganistan sınır kapısını kapattı

Pakistan, iki tarafın sınır muhafızlarının birbirlerine ateş açması üzerine Afganistan ile en değerli sınırlarından birini kapattığını duyurdu.

Yerel yetkililer, Afgan ve Pakistanlı sınır muhafızlarının Hayber-Pahtunhva vilayetindeki sınır kapısında birbirlerine ateş açtığını, olayda yaralanan olmadığını bildirdi.

Gerginliği azaltmak için Pakistan ve Afgan hükümet ve askeri yetkililerinin temas halinde olduğunu vurgulayan yetkililer, Pakistan’ın söz konusu sınırı kapattığını belirtti.

Söz konusu sınır kapısı iki ülke ortasındaki en değerli uçlardan biridir.

Pakistanlı yetkililer, sınırın her iki tarafında da bozulabilen meyve ve sebze gibi eserleri taşıyan kamyonların beklediğini ve sınırın değerli bir ticaret yolu olduğunu kaydetti.

Öte yandan Taliban’ın süreksiz hükümetinin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Metin Kani, iki tarafın ortasında çatışma yaşandığını doğrulayarak, bu tür olayların yaşanmaması için çaba göstereceklerini belirtti.

Taliban’ın süreksiz hükümetinin İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, çatışmayı Pakistan tarafının başlattığı ve Taliban güçlerinin karşılık verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu