Ekonomi

Petrol fiyatları Orta Doğu endişeleriyle toparlanıyor

Petrol fiyatları, piyasa katılımcılarının Orta Doğu’da devam eden jeopolitik riskleri tartmasıyla Salı günü Asya’daki erken işlemlerde yükselişe tanık oldu. Brent ham petrol vadeli işlemleri 39 sent artışla varil başına 87,39 dolara ulaşarak son kapanışa göre %0,5 artış gösterdi. Benzer şekilde, ABD West Texas Intermediate vadeli ham petrol kontratları da %0,5’lik bir artışla 40 sent yükselerek varil başına 82,30 dolara ulaştı.

Bu yükseliş, İsrail ve İran arasında son dönemde tırmanan gerilimin bölgeden gelen petrol arzını hemen etkilemediği değerlendirmesine atfedilen bir önceki seansta her iki gösterge de 29 sentlik bir düşüş yaşadıktan sonra geldi.

Arz üzerindeki minimal etkiye rağmen analistler petrol piyasasını etkileyebilecek daha geniş bir risk yelpazesine işaret ediyor. Özellikle ANZ analistleri, ABD hükümetinin İran’ın petrol sektörüne yönelik yaptırımları genişletme kararının altını çiziyor. Bu yaptırımlar artık daha kapsamlı olup, İran ham petrolünün işlenmesi ya da taşınmasında bilerek yer alan limanlar, gemiler ve rafineriler gibi yabancı kuruluşları hedef almaktadır.

Analistler durumla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Jeopolitik zemin şu anda hala pek çok riskle dolu, bu nedenle bu konuda çok daha fazla netlik sağlanana kadar çok fazla dalgalanma göreceğimiz açık.”

Ayrıca, Barclays analistleri Brent ham petrol fiyatlarına ilişkin pozisyonlarını koruyarak, bu yıl için varil başına 90 dolar olan tahminlerinin düşmekten ziyade artma olasılığının daha yüksek olduğunu belirttiler. Analistler, jeopolitik risklerin petrol piyasası temellerine yönelik acil tehdidi azalmış olsa da, bu tür risklerin bir önceki yılın Ekim ayından bu yana gösterdiği genel eğilimin endişe kaynağı olduğunu belirttiler.

Buna ek olarak, bir ön anket ABD ham petrol stoklarının geçen hafta artmış olabileceğini, rafine ürün stoklarının ise muhtemelen azalmış olduğunu gösteriyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Orta Doğu’daki durum küresel petrol piyasalarında kritik bir faktör olmaya devam ettiğinden, yatırımcılar ve analistler bu gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu