Hakkında

Reklam Kurulu yılın ilk 11 ayında 92,5 milyon TL idari para cezası kesti.

Reklam Konseyi, yılın ilk 11 ayında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama nedeniyle 1.623 belgeye erteleme cezası ve toplam 92 milyon 500 bin lira idari para cezası verdi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Reklam Konseyi’nin 14 Kasım’da gerçekleştirdiği 339 numaralı toplantıda, tüketiciyi aldatan, yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamların yanı sıra haksız reklam yapılmasına yönelik idari yaptırımlar uygulandı. aktiviteler. Bu kapsamda, Kasım ayında Meclis gündemine gelen, özellikle de klasik hale gelen “Kasım indirimleri” reklamları hakkında, Kasım ayında Meclis gündemine gelen 16 indirimli satış belgesine, erteleme cezası ve toplam 2,7 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. elektronik Ticaret. Reklam Konseyi’nin bu ayki toplantısında görüşülen 176 belgeden 153’ünün mevzuata aykırı olduğu tespit edilirken, söz konusu reklam ve ticari faaliyetlere yönelik uzaklaştırma cezası ve toplam 16,7 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verildi. Böylece yılın ilk 11 ayında toplam 1.838 belge hakkında görüş ve değerlendirme yapan Reklam Komitesi, 1.623 belge için toplam 92 milyon 500 bin lira idari para cezasının yanı sıra durdurma cezası verilmesine de karar verdi. yanıltıcı reklam veya adil olmayan ticari uygulamalar olduğu tespit edildi.

Özellikle Kasım ayında gerçekleştirilen ve çok sayıda üründe farklı oranlarda indirimlerin duyurulduğu “Efsanevi Kasım İndirimleri” ve “Büyük Cuma İndirimleri” olarak adlandırılan indirimli satış kampanyaları Reklam Komitesi tarafından yakından takip edilmekte ve kullanılmaktadır. tüketiciyi kandırıp yanıltmak, olduğundan daha fazla indirim yaratmak. İndirimli satış reklamları ve yapıldığı algısını yaratan uygulamalara idari yaptırım uygulanıyor. İndirimli satış kampanyalarına ilişkin kontrollerin devam edeceği Reklam Komitesi tarafından belirtildi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu