Yaşam

Sanatçı Gülçin Aksoy hayatını kaybetti

Çağdaş sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy, 59 yaşında vefat etti. Dün gece ani kalp krizi geçiren Aksoy, hastanede tedavi altına alındı. Sanatçının bu sabah hayatını kaybettiği açıklandı.

MSGSÜ’DE AKADEMİSYEN OLARAK ÇALIŞIYORDU

1965 doğumlu sanatçı, yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. 1993 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve “Halı Atölyesi”ni yürütmektedir.

Sanatçı, 1990’lı yılların başından beri aktif olarak sanat üretiyordu. Kişisel üretimlerinin yanı sıra ‘Atılkunst’ kolektifi gibi birçok ortak çalışmada yer aldı. İstanbul ve Münih’te bireysel stantlar açarak yurt içi ve yurt dışında birçok stantta yer aldı.

Eğitimci kimliğini ayırmadan, sanatsal üretimini birlikte öğrenme ve üretme üzerine konumlandırdı.

Katıldığı diğer sanat etkinliklerinden bazıları; ‘Hafızayı Harekete Geçirmek’ Viyana, 4. Çanakkale Bienali, ‘Ticaret İstasyonu’ Liverpool, 1. Klohausen Bienali Münih, ‘Kent Ölçeği’ Münih-İstanbul, ‘I. Stand kurucu ekibinde de yer aldığı ‘İstanbul yaya sergileri’, ’60 Yıl 60 Sanatçı’, ‘Yerli Üretim’, ‘Aileye Özel’, ‘Yurttan Sesler’ gibi stantlar örnek olarak verilebilir.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu