Haber

Son 24 Saatte 1202 Düzensiz Göçmen Lampedusa Adası’na Ulaştı

Son 24 saatte Akdeniz’i geçerek İtalya’nın güneyindeki Lampedusa Adası’na giden düzensiz göçmenlerin sayısı 1202 oldu.

İtalyan Rainews24 kanalının haberinde, Ada’ya yeni bir göç dalgasının yaşandığı belirtildi.

Lampedusa’ya son 24 saatte aralarında İtalyan Sahil Güvenlik, İtalyan Mali Polisi ve AB Sınır Koruma Ajansı (FRONTEX) tarafından kurtarılıp getirilenler ve kendi imkanlarıyla gelenlerin de bulunduğu 1202 düzensiz göçmenin geldiği bildirildi.

Haberde, adadaki göçmen kabul merkezine son gelişlerin ardından göçmen sayısının 1430’a çıktığı ve bu kişilerin İtalya’nın diğer bölgelerine nakledilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla göçmenlerin Lampedusa’dan feribotlarla diğer şehirlere nakledileceği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre bu yıl 1 Ocak-14 Kasım tarihleri ​​arasında ülkeye teknelerle 147 bin 239 düzensiz göçmen geldi. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 92 bin 881 idi.

İtalya’ya gelen düzensiz göçmenlerin yaklaşık yüzde 70’inin Avrupa’ya ayak bastığı ilk yerin Lampedusa olduğu belirtiliyor.

Zaman zaman ciddi göç baskısına maruz kalan Lampedusa Adası’na yalnızca 11-17 Eylül haftasında 11 bin civarında düzensiz göçmen geldi. Bu durum Ada’da olağanüstü hal ilan edilmesine yol açmış, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Adayı ziyaret ederek 10 maddelik “İtalya’ya destek planı” açıklamıştı.

Orta Akdeniz’de düzensiz göç sorunu

Avrupa’ya yönelik sistemsiz göç akışında Orta Akdeniz rotası, son yıllarda yoğun hareketliliğin gözlemlendiği rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu rotada denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenler, Avrupa Birliği üyesi devlet yetkilileri yerine çoğunlukla sivil toplum kuruluşları ve Avrupa kökenli gönüllüler tarafından kurtarılıyor. Bu STK’lar, kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte bazen AB üyesi ülkelerin “güvenli bir liman” sağlamaması nedeniyle zorluk yaşıyor.

Akdeniz’i kendi başlarına geçebilen veya kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk sırayı genellikle İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası alıyor.

Bu arada her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerinin alabora olması veya teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalması nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu