Haber

Son dakika: Erdoğan’ın dikkat çekici ‘Filistin’ hamlesi harekete geçiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların durdurulması ve ateşkesin bir an önce sağlanması için diplomatik girişimlerini yoğunlaştıracak. Çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana 30’a yakın cumhurbaşkanıyla yüz yüze veya telefonda görüşen Erdoğan, Gazze diplomasisine ivme kazandıracak.

Bu bağlamda Erdoğan telefon diplomasisine öncelik verecek ve BM Genel Kurulu’nda Filistin oylamasına katılmayan ülkeleri hedef alacak. Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Acil Durum Özel Filistin oturumunda oylandı ve 45 üye tarafından oylandı. “çekimserlik”ve 14 “HAYIR”120 ret oyla kabul edildi.

BM kararında, “Derhal, kalıcı ve kalıcı bir insani ateşkes çağrısı yaparak düşmanlıkların durdurulması.”Talep yer aldı ve Gazze’ye insani erişim ve ekipman sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiği belirtildi.

Bu konuda telefon diplomasisinin yanı sıra Erdoğan’ın bu ayki yurt dışı ziyaretlerinin de etkili olması bekleniyor. 17 Kasım’da Almanya’yı ziyaret edecek olan Erdoğan, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Batı’ya Filistin konusunda mesajlar verecek. Erdoğan, 21 Kasım’da Cezayir’e gidecek. Erdoğan bu ziyarette ateşkes konusunda Afrika ülkelerini hedef alacak.

Ankara Kasım ayında Filistin diplomasisi açısından önemli bir konuğu ağırlayacak. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Erdoğan’ın daveti üzerine 28 Kasım’da Türkiye’ye gelecek. Erdoğan’ın, Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’ye başta gıda ve ilaç olmak üzere yardım sağlayan Mısır’ı da ziyaret etmesi planlanıyor.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu