Haber

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan, Katar, Etiyopya ve Çad liderleriyle bir araya geldi

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan, Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al Sani, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Çad’ın Geçici Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno ile ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Burhan, 5. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na (LDC5) katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti.

Katar Emiri ile yaptığı görüşmede Burhan, Al Sani’ye Sudan’daki siyasi durum ve geçiş döneminin geri kalanını yönetmek için bir fikir birliğine varmak için güçler arasında devam eden diyalog süreci hakkında bilgi vererek, Sudan ile Katar arasındaki “gelişmiş” ilişkileri övdü. çeşitli alanlar. .

Katar Emiri Al Thani, ülkesinin Sudan’ın istikrarı ve ilerlemesine ve Sudan’ın karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek için Katar’ın bu ülkeye takviyesine olan ilgisini teyit etti.

Burhan ve Etiyopya Başbakanı Ahmed, iki ülke halklarının ortak çıkarlarını gerçekleştirmek için sınır sorunları, ekonomik işbirliği ve ticaretin etkinleştirilmesi konularında çalışmaların sürdürülmesi ve hızlandırılması konusunda mutabakata vardı.

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Burhan ve Çad’ın Geçiş Dönemi Devlet Lideri Itno, Hartum ve Canjama’nın ortasında iki ülke arasındaki işbirliğinin çeşitli alanlarda güçlendirilmesinin yanı sıra ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda uyumun güçlendirilmesinin değerine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu