Haber

Üsküdar’da devlet yurdu yerine vakıf yurduna tepki

ANKARA – İstanbul Üsküdar’da hazine arazisinde bulunan ve 1983’ten 2015’e kadar Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Altunizade Erkek Öğrenci Yurdu olarak kullanılan bina 2015’te depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltıldı. 2019’a kadar boş kalan yurt binası 2019’da da yıkıldı. Bugünlerde devlet yurdu olan bu binanın yerine bir vakıf yurdu yapılması ve imar planında değişiklik yapılarak yurdun yeşil alanının tamamına bina yapılması planlanıyor.

BAKANLIK ARAZİSİNDEN VAZGEÇTİ, ARAZİ VAKFA GEÇTİ

CHP Üsküdar İlçe Örgütü konuya dikkat çekmek için söz konusu arazinin önünde açıklama yaptı. CHP Üsküdar İlçe Başkanı İbrahim Çağlar Atalar, binanın boşaltılması sonrasındaki süreci şöyle anlattı: “Ne hikmetse Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu binanın bulunduğu araziyi ihtiyacı olmadığı gerekçesiyle istememiş ve kendi tahsisinin kaldırılması talebinde bulunmuş. Tahsisin kaldırılmasıyla birlikte bu arsa, 3 ay sonra Mahmud Esad Coşan Vakfı’na tahsis edilmiş.”

İMAR PLANI DEĞİŞTİ, İNŞAAT ALANI İKİ KATINA ÇIKTI

Arazinin vakfa tahsis edilmesinden sonra imar planlarının arazi üzerine daha fazla inşaat yapılabilecek şekilde düzenlendiğini belirten Atalar, inşaat alanının iki katına çıkarıldığını söyledi. Parsel sınırlarının sonuna kadar iki kat bodrum eklenmesine de izin verildiğini anlatan Atalar, “Kamuya ait bir arazinin bu şekilde tahsisi, devlete ait KYK yurdu yerine özel bir yurdun yapılacak olması kabul edilemez. Hayat pahalılığının sarsıcı noktaya geldiği bugünlerde öğrencilerimizin barınma problemlerini kaldıracak adımların devletimiz tarafından atılması gerekirken gençlerimizin çeşitli vakıfların insafına terk edilmiş olması kabul edilemez” diye konuştu.

‘YASAK OLANLAR DAHİL AĞAÇLAR KESİLECEK’

Atalar, arazide bulunan ağaçların kesileceğine de dikkat çekerek şunları söyledi: “Buradaki ağaçlar bakanlık, hazine, ilgili belediyeler ve bahsi geçen vakıf işbirliğiyle kesilecek. Ağaçların katliamının altına imza atıldı. Vakfın talebi üzerine tüm prosedürleri jet hızıyla tamamlayan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı burada yapılacak inşaat çalışması için 130 ağacın kesilmesine izin vermiştir.”

Söz konusu ağaçlar arasında kesilmesi yasak olan ağaçlar da olduğuna dikkat çeken Atalar, 3 Haziran’da ağaç kesimine başlanacağını söyledi.

YENİDEN DEVLET YURDU YAPILSIN

Atalar, araziye bir vakfa ait ücretli yurt yerine daha önce olduğu gibi devlet yurdu yapılması gerektiğini söyledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu