Haber

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı’na katıldı

Anayasa Mahkemesi Lideri Zühtü Arslan, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı’nda yaptığı konuşmasında, “Bireysel başvuru sisteminin yürürlüğe girmesi, Avrupa insan hakları hukuku ile Türkiye’nin ulusal hukuku ortasındaki ilgiyi kökten değiştirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek Mahkemeden yapılan açılamaya nazaran, Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen konferansın 6. Kongresi’ne katılan Arslan, buradaki konuşmasında uluslararası antlaşmaların konumuna ilişkin anayasal hükümlere ve Türk Anayasa Mahkemesinin uluslararası insan hakları sözleşmelerini yorumlama ve uygulama biçimine değindi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 90’ıncı maddesinin uluslararası antlaşmaların iç hukuk sistemindeki yeri ile ilgili olduğunu bildiren Arslan, bu maddenin uluslararası antlaşmaların normlar hiyerarşisindeki yerine ilişkin sorulara cevaplar verdiğine işaret etti. Söz konusu maddede antlaşmaların Anayasa’ya karşıtlığı teziyle Anayasa Mahkemesine başvurulamayacağının belirtildiğini söz eden Arslan, Türk Anayasa Mahkemesinin milletlerarası hukukla mümkün çatışmaların önlenmesinde hayati bir rol oynadığının altını çizdi.

Anayasal haklarla ilgili davaların karara bağlanması kelam konusu olduğunda Anayasa Mahkemesinin memleketler arası yükümlülükleri dikkate aldığını aktaran Arslan, sistematik olarak memleketler arası evraklara atıfta bulunulduğunu tabir etti.

Arslan, “Bireysel başvuru sisteminin yürürlüğe girmesi, Avrupa insan hakları hukuku ile Türkiye’nin ulusal hukuku arasındaki ilişkiyi kökten değiştirmiştir.” sözünü kullandı.

Zühtü Arslan, Türk Anayasa Mahkemesinin muhtemel ihtilafların azaltılmasında ve anayasal kararların milletlerarası antlaşma kararları doğrultusunda yorumlanmasında çok değerli bir rol oynadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu