Haber

Antalya Muratpaşa Belediyesi ile Macaristan’ın Zigetvar Belediyesi ‘kardeş şehir’ oldu

Antalya Muratpaşa Belediyesi ile Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferini yaptığı Macaristan’ın Zigetvar Belediyesi ‘kardeş şehir’ oldu. Protokol, belediye başkanları Ümit Uysal ile Peter Vass arasında Zrinyi Günleri’nde imzalandı.

Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Kaleiçi Kaleiçi Festivali’ne katılan şehirler arasında yer alan Macaristan’ın Zigetvar kentinde bu yıl 191’incisi düzenlenen Zrinyi Günleri’ne katıldı. 7-10 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenen ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden heyetlerin de katıldığı etkinlikte, Muratpaşa ile Zigetvar arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Protokol imza töreni Zigetvar Belediye Meclis binasında gerçekleştirildi. Belediye başkanları Ümit Uysal ve Peter Vass tarafından imzalanan protokolle Osmanlı İmparatorluğu’na en parlak dönemini yaşatan Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferini yaptığı Zigetvar ve Muratpaşa belediyeleri, tarihi ve kültürel mirasın yeniden canlandırılması gibi konularda birlikte çalışma kararı aldı. gelenekler, turizm ve kültürel mirasın korunması. . İmza töreninde Önder Uysal, Zigetvar ile ortak geçmişi paylaştıklarını belirterek, “Ortak anılar barış, kardeşlik üretsin ve geleceğimize fayda sağlasın.” dedi.

Zrinyi Günleri’nde Cumhurbaşkanı Uysal, Osmanlı Devleti’nin 1566 yılında Zigetvar Kuşatması anısına yaptırılan Macar-Türk Dostluk Parkı’ndaki Kanuni Sultan Süleyman’ın büstünün bulunduğu anıta da çelenk koydu. – ANTALYA

yapraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu