Ekonomi

Apple Kanadalı Yapay Zeka Şirketini Satın Aldı, Bloomberg Bildiriyor

Bloomberg tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, yapay zeka konusunda uzmanlaşmış Kanadalı şirket DarwinAI, teknoloji şirketi Apple (NASDAQ:AAPL) tarafından satın alındı.

Apple’ın firmayı, 2024 yılı için planlanan jeneratif yapay zeka alanındaki büyük bir girişimin beklentisiyle yeteneklerini geliştirmek için stratejik bir hamle olarak satın aldığı bildirildi.

Bloomberg, konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilere atıfta bulunarak, Apple’ın DarwinAI’nin satın alma işlemini bu yılın başlarında tamamladığını ve bunun sonucunda DarwinAI’den çok sayıda çalışanın Apple’daki yapay zeka ekibine katıldığını bildirdi.

DarwinAI, üretim bileşenlerinin görsel olarak incelenmesi için tasarlanmış yapay zeka teknolojisi geliştiriyor ve çeşitli sektörlerdeki müşterilere hizmet veriyor. DarwinAI ayrıca yapay zeka sistemlerini daha verimli çalışacak ve daha az yer kaplayacak şekilde optimize etme konusunda da uzman. Bu uzmanlık, ağırlıklı olarak bulut tabanlı çözümlere güvenmek yerine yapay zekayı doğrudan cihazlarına dahil etmeyi amaçlayan Apple için faydalı olabilir.

DarwinAI’nin kurucu ortağı ve Waterloo Üniversitesi’nde yapay zekâ araştırmacısı olan Alexander Wong, satın almanın ardından Apple’ın yapay zekâ bölümünde yönetici olarak görev aldı.

Bloomberg’in satın alma ile ilgili sorusuna Apple’ın yanıtı, zaman zaman daha küçük teknoloji firmalarını satın aldığı ve niyetlerini ya da planlarını kamuoyuna açıklamadığı şeklinde oldu.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu