Ekonomi

Belçika Hükümeti Banka Faizlerini Düşük Buldu, Devlet Tahviliyle 22 Milyar Euro Topladı

Belçika hükümeti, ülkede faaliyet gösteren bankaların mevduat faiz oranlarını düşük tutması nedeniyle, banka faiz oranlarının çok üzerinde getiri sağlayan 1 yıllık devlet tahvili ihracıyla yaklaşık 22 milyar euro topladı.

Belçika Federal Borç Kurumu, 4 Eylül 2024’te kupon değeri yüzde 3,30 olan 1 yıllık devlet tahvili ihracının 21 milyar 896 milyon euroya ulaştığını duyurdu.

Bunun bugüne kadarki en başarılı devlet tahvili ihracına işaret eden açıklamada, bundan önceki en yüksek ihracın 5,7 milyar euro ile 2011 yılında yapıldığı belirtildi.

Belçika hükümeti uzun zamandır ülkedeki bankaların mevduat faizlerini artırmasını istiyordu.

Bankaların bu konuda yeterli adımı atmaması üzerine hükümet, bankaların mevduat sahiplerine sunduğu düşük faiz oranlarına karşılık yüksek getirili tahvil ihraç edeceğini duyurdu.

Bu kapsamda 1 yıllık devlet tahvilinin brüt faizi yüzde 3,30, getirisi ise vergiler sonrası yüzde 2,81 olarak belirlendi.

24 Ağustos ortasından 1 Eylül’e kadar ihraç edilen tahvillere talep yaklaşık 22 milyar euro oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Temmuz 2022’den bu yana hiperenflasyona karşı ana faiz oranlarını art arda 9 kez toplam 425 baz puan artırdı.

Böylece Avro Bölgesi’nde mevduat faizi, avro para birimine geçilmesinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Şu anda ECB’nin refinansman oranı %4,25, mevduat faizi %3,75 ve marjinal fonlama oranı ise %4,50’dir.

Öte yandan, Belçika bankaları tasarruf mevduatlarından genellikle yıllık %1 civarında faiz talep etmektedir. Bu durum mevduat sahipleri ve hükümet tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

haberkarakopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu