Haber

Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç, AB’nin dış sınırlarını güçlendirmek istediklerini söyledi

YENİ Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, kontrolsüz yasadışı göç akışını durdurmak için Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarını güçlendirmek istediklerini söyledi.

Plenkoviç, Washington, DC’deki bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Council tarafından düzenlenen bir programla internet üzerinden konuştu.

Ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında Rusya’yı açıkça kınadığını ve Ukrayna’ya diplomatik, ekonomik, askeri ve insani destek sağladıklarını belirten Plenkoviç, 22 bine yakın Ukraynalı mülteciyi ülkelerinde ağırladıklarını kaydetti. Plenkoviç, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Avrupa’da ekonomi ve güç alanlarında yaşanan sorunlara dikkat çekerek, Batılı devlet başkanları olarak mevcut sorunlardan ders çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bu bağlamda politikalarda sürdürülebilirliğin değerine vurgu yapan Plenkoviç, şunları söyledi:

“Anahtar kelime sürdürülebilirlik. Ukraynalıların direnmeye devam edebilme yeteneği. Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımın sürdürülebilirliği. Batılı hükümetlerin, ülkelerimizdeki toplumsal uyumu sürdürmek için karşılaştığımız zorluklarla başa çıkmadaki sürdürülebilirliği. Bir analiz yapılabilir. bütünlüğüne saygı duyarak ve acımasız Rus saldırganlığını kontrol altına alarak.

Hırvatistan Başbakanı, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ sınırlarına duvar veya dikenli tel örmek istemediklerini, aksine bu ülkelerle yasa dışı göçü önlemek için işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Plenkoviç ise kontrolsüz kaçak göç akışını önlemek için AB’nin Türkiye-Yunanistan ucu, Türkiye-Bulgaristan sınırı gibi dış sınırlarını güçlendirmek istediklerini belirtti.

Ülkesinin hem NATO, Schengen hem de Euro bölgesine üye 15 ülkeden biri olduğunu kaydeden Plenkoviç, Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerine de değindi. Plenkoviç, Kosova, Sırbistan ve Bosna-Hersek ile ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirtti. Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın AB üyelik gündemlerini hızlandırdığına dikkati çeken Plenkoviç, özellikle Ukrayna’nın AB üyelik yolunda ilerlemesini desteklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu